środa, 6 czerwca 2012

Cannelloni z mięsem, warzywami i mozarellą

Miał być sprawny obiad, a wyszło, że siedziałam w kuchni ok. półtorej godziny. Ale nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło - czas zdecydowanie nie stracony, ale przynoszący dobre efekty :)
Jakie? Dwie zapiekanki z cannelloni. Pierwsza dla mięsożernych, druga wegetariańska. W tym poście cannelloni z mięsem, warzywami oraz mozarellą. A część dalsza już wkrótce... :)

Sprawa ze składnikami wygląda następująco: farsz mięsny został wykonany tylko do tego cannelloni, natomiast warzywa, ser oraz beszamel wykorzystałam do obu zapiekanek. Postaram się podać odpowiednie ilości produktów do tej potrawy, ale możliwe, że będziecie musieli nieco zredukować miary.

Składniki:

FARSZ MIĘSNY

500g mięsa mielonego z indyka
~200g pomidorów z puszki
1 duża cebula
bazylia+sól

WARZYWA (ilość na dwie zapiekanki; myślę, że przełożenie całych warzyw do jednego cannelloni nie zepsułoby potrawy)

1 cukinia
1 mały kalafior
oregano

BESZAMEL

2 łyżki masła
mąka kukurydziana
mleko
pieprz+sól

+kilkanaście rurek makaronowych do cannelloni (w moim przypadku 13, równie dobrze więcej, bo farsz później zostaje)
+250g mozarelli
+kilka garści startego sera żółtego

Sposób przygotowania:

Krok 1. Przygotowujemy cebulę. Skrajamy ją, wrzucamy na olej w garnku i smażymy. Gdy cebula się zeszkli, dodajemy mięso mielone. Pozwalamy mu się nieco podgotować oraz rozdrobnić. Kolejny krok to dodanie pomidorów i przypraw, oraz wymieszanie farszu. Garnek zostawiamy na gazie jeszcze przez kilka minut, po czym zestawiamy go i na razie zostawiamy.

Krok 2. W tak zwanym międzyczasie można zacząć robotę z warzywami. Kroimy cukinię na plastry, a je jeszcze na połowę. Wrzucamy na rozgrzany olej w rondlu. Obrabiamy, czasem mieszając. Szykujemy kalafiora, dzieląc go na małe różyczki i płucząc pod bieżącą wodą. Dokładamy go do cukini, gdy ta już nieco zmięknie. Dosypujemy odrobinę oregano. I przed nami kolejne minuty oczekiwania.

Krok 3. Żeby nie tracić czasu, od razu bierzemy się za beszamel. Jego przyrządzenie na pewno należy zacząć od roztopienia masła. Następnie dodajemy po trochu mleko i mąkę, tak by powstała masa miała konsystencję umożliwiającą wylanie beszamelu na makaronowe rurki. Nie można zapomnieć o mieszaniu sosu, zwłaszcza na początku, by nie powstała nieładna klucha. Podczas gotowania dodajemy przyprawy: bardzo prosto, sól i pieprz.

Krok 4. Też pomiędzy jedną a drugą czynnością możemy znaleźć dosłownie minutkę na starcie serów.

Krok 5. Do naczynia żaroodpornego posmarowanego olejem nakładamy warstwami:
            -warzywa
            -rurki makaronowe wypełnione farszem mięsnym
            -beszamel
            -mozarellę
            -ser żółty
Co do nakładania mięsa do cannelloni. Wymyśliłam łatwy sposób "upychania" farszu. Bierzemy mały talerzyk, ustawiamy na nim pionowo rurkę, trzymamy ją i jednocześnie nakładamy po trochę mięsa, potem ostrożnie przekręcamy i układamy rurki na już gotowych warzywach.

Krok 6. Jeśli wszystkie składniki już w naczyniu żaroodpornym, żadna część makaronowa nie wystaje spod beszamelu i serów, nasza zapiekanka może wylądować w piekarniku nagrzanym do 200 stopni. Ok. 15 minut pieczenia powinno jej wystarczyć :)

Teraz czas na jedzenie, jak mówi pierwszy opis pod zdjęciem: Podano do stołu! :)

 Podano do stołu!

Warzywa

+Cannelloni

+Beszamel

+Sery

Potrawa po upieczeniu

 A oto przedsmak kolejnego cannelloni, ale to już kolejnym razem... ;)

Pałaszujcie się pysznym cannelloni z mięsem, warzywami i mozarellą, ale zostawcie miejsce na wegetariańską wersję!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz