sobota, 29 grudnia 2012

Quiche z boczkiem, pieczarkami oraz rukolą

Były sobie quiche dwa..! Tak mogę rozpocząć bajeczkę dotyczącą dzisiejszego obiadu.
Zapanowały quiche: wegetariański i mięsny. Pierwsza tarta z gruszkami i serem pleśniowym,
drugi quiche z boczkiem, pieczarkami oraz rukolą. Nowość na stole.
Przepis na quiche gruszkowo-serowy wrzucałam już na początku sierpnia, do którego Was odsyłam poprzez link --> http://masterofrdisaster.blogspot.com/2012/08/quiche-z-gruszkami-i-serem-plesniowym.html.
Tym razem zostały zmienione trochę proporcje śmietany, owoców i jajek, ale jak to z tartami bywa, tak naprawdę ilość składników do nadzienia, którą użyjemy, zależy od nas samych i naszych upodobań smakowych.

Ale przejdźmy do nowego, mięsnego quiche'a! Smak niewątpliwie ciekawy, choć miałam małe wątpliwości po pierwszym kęsie, bo przez dodatek rukoli cała tarta nabrała charakterystycznego gorzkiego posmaku. Na początku nie byłam co do niego przekonana, ale nastąpiła aprobata ze strony pałaszujących więc jako taki sukces nastąpił. Uf! Jeśli nie chcecie ryzykować, dodajcie o połowę mniej rukoli niż wskazuje przepis, to powinno rozwiązać możliwe problemy.. :)

Składniki:

CIASTO
1/2 szklanki mąki kukurydzianej
3/4 szklanki mąki pszennej
90g masła w temperaturze pokojowej
2-3 łyżki wody

NADZIENIE
150g wędzonego boczku (plastry)
7 średniej wielkości pieczarek
2 garści rukoli
rozmaryn
tymianek
pieprz czarny

+ 200g śmietany 18%
   2 jaja
   pieprz czarny
   vegeta

Przygotowanie:

Krok 1. Przyrządzanie quiche'a zaczynamy od zagniecenia ciasta i odłożenia go do lodówki. Mąki łączymy ze sobą, dodajemy do nich masło, które siekamy na mniejsze kawałki. Dolewamy potrzebną ilość wody i zagniatamy ciasto. Tak wyrobione ciasto formujemy w kulę, pakujemy w folię i odkładamy do lodówki na pół godziny.

Krok 2. Wyjmujemy surowe ciasto i wykładamy nim natłuszczoną formę do tarty. Ja w tym celu użyłam zwykłego masła. Krojąc ciasto na plastry i porcjami wypełniając dno oraz boki tarty ułatwicie całe zadanie i sprawniej uporacie się z przygotowaniem podstawy pod quiche.

Krok 3. Spód nakłuwamy w wielu miejscach widelcem, a następnie wstawiamy go do piekarnika nagrzanego do 170 stopni na 15 minut, aby wstępnie się podpiekł.

Krok 4. Nie tracąc czasu, od razu po wstawieniu spodu do pieczenia, bierzemy się za przygotowanie nadzienia. Plastry wędzonego boczku oraz pieczarki kroimy na mniejsze kawałki, a rukolę płuczemy w zimnej wodzie i osuszamy. Boczek wrzucamy na patelnię, pozwalamy mu lekko się podsmażyć na własnym tłuszczu i dorzucamy pieczarki. Całość smażymy przez kilka minut, pod koniec doprawiając rozmarynem, tymiankiem oraz pieprzem, potem odstawiamy do lekkiego ostygnięcia.

Krok 5. Ważną częścią nadzienia jest zalewa śmietanowo-jajeczna, to ona tworzy tak ważne dla istoty quiche'a wypełnienie. Zalewę przyrządza się w bardzo prosty sposób. Polega to na roztrzepaniu śmietany z jajkami, pieprzem oraz vegetą.

Krok 6. Do tak przygotowanej płynnej masy dodajemy boczek z pieczarkami, pamiętając o niedolewaniu wytopionego sosiku, by nie rozwodnić nadzienia, oraz rukolę. Wszystko mieszamy i wylewamy na już podpieczony spód. Wyrównujemy łyżką tak by na całym cieście składniki ładnie się porozkładały.

Krok 7. Pieczemy min. 25 minut w piekarniku nagrzanym do 170 stopni, w miarę możliwości na ostatnie 5 minut włączając termoobieg. Quiche podajemy jeszcze ciepły, choć na zimno smakuje równie dobrze! Dobrze się przechowuje w niskiej temperaturze.

Życzę smacznego!


 Quiche z boczkiem, pieczarkami oraz rukolą.

Oraz mały podwójny akcent. Były sobie quiche dwa! Boczek, pieczarki i rukola & gruszka i ser pleśniowy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz